Ennen oli nuotio ja savun haju. Se oli retken sielu. Jotain on tälle sielulle tapahtunut, koska tulia ei tule juuri tehtyä. Syy on tietenkin se, että liikun enimmäkseen paikoissa, joissa polttopuuta on erittäin vähän ja sitä vähää ei viitsi pelkän tunnelman takia polttaa.
Kaipaan kuitenkin savun hajua ja nuotion kanssa räpläämistä. Onko risukeitin ratkaisu?
Hankin viimein (kalliin) Künzi-eräkeittimen. Mukavan näköinen vekotin. Viikonlopuna testaan, miten se toimii nuotion korvikkeena. Lisäksi mietityttää, lämmittäisikö risukeitin esimerkiksi louteen kanssa käytettäessä?
Künzi ei ole aivan grammarin toiveuni ja paljon painavampi (noin puoli kiloa), kuin esimerkiksi superkevyt Bush Buddy, mutta periaatteessa mitään polttoainetta ei kuitenkaan tarvitse kantaa mukana.
Pitäisikö ottaa pitemmälle reissulle varalle kaasupoltin ja vähän kaasua? Jos on kovin sateista voi risukeitin olla haastava ratkaisu, koska ainakaan teltan absidissa sitä ei uskalla polttaa. Kevennyksen kannalta homma on ongelmallinen, koska keittiön kokonaispaino verrattuna 27-sarjan Trangiaan kasvaa. Koko Trangiaa ei ehkä tarvitsi ottaa mukaan, vaan polttimen voi asentaa Künziin seuraavasti.
Minulla ei ole mitään käsitysta miten tämä toimii käytännössä. Täytyy vain kokeilla.
Kommentit
Nuotion kaipuu — 12 kommenttia