Kommentit

Roskat pois tunturista — 2 kommenttia

  1. Törmäsiimme yleistyvään uuteen roskaan: juomatölkki! Voi hyvä tavaton, miten paljon niitä erämaa-alueilla nykyään on. Ja autiotuvan oven pielessä on Mh:lla kierrätyspullolaatikko, joka tietysti on täynnä ja kukkurallaan ja maassa vielä kymmeniä tölkkejä ja pulloja. Juomaa on jäänyt jäljelle ja kärpäset juovat ja haju on sietämätön. – Miksikähän turisti, retkeilijä, vaeltaja ei voi viedä tyhjiä tölkkejä pois kun jaksaa kantaa täyden!
    Tölkkejä on ympäri kairaa, muuallakin kuin autiotuvilla. Eikö nykyretkeilijä tiedä ettei tunturiin tarvitse vettä kantaa?

  2. Meillä oli kaverin kanssa viime kesänä filosofiana, että meillä on jatkuvasti yksi maasta nostettu roska kannossa. Roska jätettiin lähimpään autiotuvan roskikseen. Suht pieni vaiva. Näin homma pysyi mielekkäänä, kun vaellus ei muuttunut roskienkeruuretkeksi, eikä rinkan painokaan noussut liikaa. Silti tunturi tuli siistimmäksi.
    Kokeilkaa, vaeltajat, vaikka tämmöistä ensi kerralla, jos ei muuten muiden jättämien roskien keruu nappaa. 🙂

Vastaa

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>