Vaellussuorituksia ja suoritusvaelluksia
Taannoin inisin varustelusta ja suorittamisesta. Tämmöinen ininä on tietenkin täysin turhaa, koska olen itsekin eräänlainen suorittaja. Suorituksen määritelma olkoon, että se on mitattavissa.
Vaellussuorituksia vuonna 2009
| Vaelluksia Lapissa | 4 kpl |
| Vaelluspäiviä | 38 kpl |
| Yöpymisiä tuvassa | 6 kpl |
| Yöpymisiä teltassa | 28 kpl |
| Matka | >320 km (hihasta, ei mitattu) |
Vaikka vaellussuorituksia on kertynyt, ei yksikään vuoden reissuista varsinaisesti ollut mikään suoritusvaellus, kuljetulla matkalla ei juuri pääse kovemmissa porukoissa kehumaan. Analyysi vuoden tupayöpymisistä on kuitenkin tyrmäävä: niitä on enemmän kuin koko aiemmassa elämässä yhteensä. Tämä on totta.




Mutta onhan vaelluskertomusten kirjoittaminenkin eräänlainen suoritus, varsinkin koska vaelluskertomuksen syntyminen on minulle osa vaelluksen tavoitetta. Oikeastaan se on päätavoite, sillä kuljen Lapissa etsimässä tarinoita. Löytäisin niitä varmasti enemmän, ellen olisi niin tavattoman laiska ja saamaton. Löytäisin niitä vieläkin enemmän, jos uskaltaisin oikeasti kirjoittaa.