Käymättömistä korpimaista viimeisin
Suomen Lapissa suosikkipaikkoja ovat Käsivarsi, Pallas-Ounas, Saariselkä, Muotka jne. Mutta sitten on paikkoja, joista ei juuri puhuta eikä niitä paljoa suositella. Mitkä ovat ne Lapin ja muut vaelluskohteet, joista ei yleensä paljoa puhuta, mutta jotka silti kannattaisi käydä?
Tarvantovaarassa kävin itse joku vuosi sitten. Ei ole ainakaan tungosta, ja sen tietysti ymmärtääkin, koska maisemat eivät ole sellaisia, joita yleensä Lapista lähdetään hakemaan. Silti siellä kannattaa käydä edes kerran. Pöyrisjärvi on seutuna miellyttävämpää.
Kaldoaivissa saa tosiaan olla rauhassa. Kumma, koska se on minulle parasta, mitä Lappi voi tarjota. Nyt olen silmäillyt kartasta Kietsimäjärvien seutuja. Niistäkään ei paljoa juttua ole näkynyt.
Vai onko kaikki kohteet jo koluttu ja käsitelty moneen kertaan?
Minä yleensä en koskaan mene sinne, mitä on suositeltu.
