Pohjois-Suomen matkailun tulevaisuus
Brittituristit joutuivat viettämään kauhujoulun Lapissa pakolaisleirillä. Moottorikelkka suistui puuhun Luostolla. Turistit törmäsivät moottorikelkalla puuhun Kuusamossa.
Lapinmatkailun kehittäminen on tärkeää, tämänhän kaikki tietävät, eikö niin. Mutta mitä oikein kehitetään? Mitä ja kenelle Lapissa markkinoidaan? Ei nykyajan turistille riitä kokakolapukki, poroajelu ja takkavalkea, vaan pitää olla vastinetta rahalle ja äksöniä.
Entä mitä pitäisi ajatella loveenlankeavista mustanaamaisista ja -hampaisista shamaaneista ja "lapinkasteista", joita mainostetaan tyyliin: ”Lapinkaste on ikimuistettava kokemus aitoon lappalaiseen tapaan". Tyypillisesti kasteeseen kuuluu humalainen mongertava poppamies, naamat noetaan, turistin niskaa kutitetaan kylmällä teräksellä ja päälle ryypit konjamiinia kuksasta. Tai sitten tarjolla on jotain muuta "alkuperäistä".
Moottorikelkkapäristely kasvattaa tietenkin suosiotaan, onhan pohjoisen selkosilla messevä laulattaa peltiporoa kaikessa rauhassa, kuten ruka.fi mainostaa:
"The thrill of driving a snowmobile in the wilderness of Kuusamo! Finland is one of the most unrestricted areas in the world for snowmobiling: anyone with a driving licence can rent a skidoo or take part some of several snowmobile programmes and enjoy hundreds of kilometres of prepared tracks."
Suomi on mainoksen mukaan yksi maailman vähiten moottorikelkkailua rajoittavista maista.

Sitten tietysti pitää olla palveluja, rahanpyydyksiä ja tapahtumakenttiä. Ja tottakai täytyy, koska ei turisti tuo Lapille rahaa vain ihaillessaan revontulia. Mutta onkohan tämä nykysuuntaus varmasti sitä, mitä paikalliset itse haluavat? Onko ameriikan meininki tervetullutta pohjoiseen? Ja vielä tärkempi kysymys: tuleeko nykymuotoinen lapinmatkailu hyödyksi paikallisille, vai valuvatko eurot etelään ja ulkomaille? Kun turistien heinäsirkkaparvet ovat kalunneet Lapin luonnon ja erämaat, mitä jää tulevaisuudelle?
En minä oikeastaan odota, että hiljaisuutta etsivä pohjoisen matkailu lisäisi suosiotaan, lieko tuo edes mahdollista. Tässä vaan taas ihmettelen, ties monettako kertaa, tätä erämaan markkinoimisen dilemmaa, jolle ei taida olla järjellistä ratkaisua olemassa.
Lopuksi, kinkunloppuja sulatellessa, voisi vaikka katsoa tämän mainospätkän samalla suunnitellen uusia luontokokemuksia erämaan rauhassa.
Tommostahan siellä Lapissa sitten on.